רקע \ הסטוריה


 


 

ההתפתחות ממשחקי חוץ | הולדת הפינבול | שנות השפל |
 התקופה שלאחר המלחמה | הצד האפל של הפינבול | עידן ה- Solid-State |
פינבול בעולם הדיגיטלי | פינבול ותרבות הפופ | פינבול בהווה

סקירה קצרה על ההיסטוריה של משחקי הפינבול, האירועים מהם הושפעו והדרך בה התפתחו. הסקירה אינה מתיימרת לכסות את כל ההיסטוריה של המשחקים אלא רק טעימה על קצה המזלג.

 

ההתפתחות ממשחקי חוץ
 

מקורותיו של משחק הפינבול שזורים בהיסטוריה של משחקים רבים נוספים. משחקים ששוחקו בחוץ על ידי גלגול של כדור או זריקה של אבנים התפתחו למשחקים בהם הכו כדורים במקלות אשר כוונו אל עבר מטרות (לדוגמא: קריקט\פולו).

לבסוף משחקים אלה הובילו לגרסאות ביתיות של משחקים אשר היה אפשר לשחק על שולחן כגון ביליארד או על רצפת החדר כגון באולינג. גרסאות שולחניות של משחקים אלו הפכו להיות אבותיו של משחק הפינבול המודרני.
 

הולדת הפינבול
 

בשנת 1869 ממציא בריטי בשם מונטגיו רדגרייב היגר לארה"ב ופתח עסק למשחקי שולחן. בשנת 1871 הוציא רדגרייב פטנט על משחק בו החליף את מקל העץ בו השתמשו שחקנים כדי להכות בכדור במוט מתכת עם קפיץ מחזיר. המצאה זו הפכה את המשחק לידידותי יותר למשתמש. המשחק עצמו עבר שינוי והוקטן בגודלו כך שיוכלו לשחק בו על גבי דלפק של בר. הכדורים הפכו להיות עשויים משיש והחורים הקטנים הוחלפו בפינים. המצאותיו של רדגרייב בעיצוב המשחק מוכרות כיום כהולדתו של משחק הפינבול במתכונתו הנוכחית.

רישום של Ball Shooter שנת 1830

שנות השפל
 

עד שנות השלושים של המאה ה- 20 עסקו יצרנים שונים בייצור של משחקים שונים אשר השתמשו בהמצאתו של  רדגרייב. המשחקים סבבו סביב לוח משחק אשר היה מונח מתחת לזכוכית כאשר מטרתם העיקרית הייתה לנווט את הכדור אל החלק העליון של לוח המשחק בעזרת מוט עם קפיץ מחזיר. בשנת 1931 משחקו של דיויד גוטליב "Baffle Ball" הפך ללהיט בעולם המכונות מופעלות אסימונים,כאשר תמורת פני אחד יכלו האנשים לשחק משחק של 5 כדורים. המשחק אפשר בידור זול לציבור בתקופת המיתון וניתן היה למצוא אותו כמעט בכל חנות ופאב בארה"ב. "Baffle Ball" נמכר בלמעלה מ- 50,000 יח' וביסס את גוטליב כיצרן העיקרי של מכונות פינבול.

בשנת 1932 מפיץ של גוטליב בשם ריי מולוני אשר התקשה לספק את הביקוש למשחק החליט לייצר משחק בשם Ballyhoo שהוא עצמו עיצב. המשחק הפך ללהיט ומכר 75,000 יח' תוך 7 חודשים בלבד. הצלחתו של המשחק גרמה למולוני לשנות את שם החברה ל "Bally".

בשנת 1932 פעלו בארה"ב 150 חברות לייצור מכונות פינבול, רובן באזור שיקגו, אילינוי. התחרות העזה בין החברות גרמה לרבות מהן לפנות לשווקים אחרים, חלקן נסגרו ובשנת 1934 נשארו רק 14 חברות פעילות.
 

 

המשחק Ballyhoo שנת 1932

התקופה שלאחר מלה"ע ה- 2
 

במהלך המלחמה כל החברות אשר עסקו בייצור מכונות פינבול ייצרו ציוד עבור המאמץ המלחמתי.

בתום המלחמה נוצרה דרישה עצומה מצד הציבור למשחקי פנאי שישעשעו אותם בפאבים ומקומות בילוי שונים ושוק הפינבול זכה לתנופה מחודשת. המצאות חדשות נוספו כגון מנגנון ה- Tilt ומשחקי חינם "Replays". חברת Gottlieb הגדילה לעשות והוסיפה מנגנון של פליפר שנועד לשמור את הכדור יותר זמן במשחק ובכך הוסיפה עוד מרכיב של מיומנות למשחק. תקופה זו אופיינה בשליטה של חברת Gottlieb.
 

Humpty Dumpty המשחק הראשון עם פליפר

הצד האפל של הפינבול
 

פינבול קושר לפעמים לפעילויות אשר קשורות להימורים. מכונות פינבול כמו מכונות מכאניות רבות אחרות שימשו לעיתים לצורך הימורים. חלק מהמכונות אפשרו לשחקן לצבור הרבה משחקים חופשיים ולאחר מכן להמיר אותם בכסף.

 אפשרות זו בוטלה מאוחר יותר על מנת להחזיר את הלגיטימציה של משחק לשם שעשוע אך לעיתים הוחרמו מכונות אשר נחשדו כמכונות הימורים. בניו יורק נאסר על שימוש במכונות פינבול עד שנת 1976.

מכונות פינבול מודרניות נושאות את הכיתוב "For Amusement Only" אשר נועד להדגיש את עובדת היותן לשעשוע בלבד.
 

ראש עיריית ניו יורק לה גווארדיה מנפץ משחק פינבול (1942)

עידן ה- Solid-State
 

פיתוח המיקרו-פרוססור בתחילת שנות ה- 70 הוסיף מימד חדש לשוק הפינבול. הממסרים האלקטרו מכאניים וגלגלי הנקודות פינו את מקומם ללוחות אלקטרוניים ותצוגה דיגיטלית. חברות כמו Bally שגשגו ומכרו משחקים עם מרכיבים חדשים של קול, דיבור ותצוגה.

כניסתו של הוידיאו לעולם המשחקים לעומת זאת סימנה את סופו של תור הזהב של הפינבול. אולמות המשחק החליפו את שורות מכונות הפינבול במשחקי וידאו דוגמת "Pac-Man" "Gallaga" ו"Asteroids" אשר שלשלו לכיסי המפעילים סכומי כסף אדירים בהשוואה למכונות הפינבול. שלוש החברות הגדולות Bally ,Williams        ו- Gotllieb המשיכו לייצר מכונות פינבול אך באותה את ייצרו גם משחקי וידאו בכמויות הולכות וגדלות. חלק מהחברות הקטנות נסגרו והשאר התמזגו לתוך חברות אחרות. חברת Bally יצאה משוק הפינבול בשנת 1986 ומכרה את נכסיה חברת ל- Williams.
 

Spirit of 76 המשחק הראשון עם מיקרו פרוססור

פינבול בעולם הדיגיטלי
 

לאחר התמוטטות שוק מכונות הוידאו מופעלות אסימונים חווה שוק הפינבול עדנה נוספת. יצרנים חדשים כגון Capcom נכנסו לפעילות. שאריותיה של חברת Chicago Coin Factory הפכו לחברת Data East בניהול גארי סטרן בנו של אחד ממייסדי Williams סם סטרן.

תקופה זו אופיינה בשליטה של Williams אשר ייצרה מכונות עם מרכיבים מכאניים מורכבים, תצוגה מפורטת וצלילים אשר משכו אנשים חדשים לשחק. ייצור מכונות פינבול המבוססות על סרטים וסמלי תרבות הפך לאלמנט מרכזי והגיע לשיא של כל הזמנים במכירת מעל ל- 22,000 יח' של המשחק The Addams Family.

 

לקראת סוף שנות ה- 90 חלה ירידה במכירות פינבול.חברות Gottlieb ו- Capcom נסגרו ובתחילת 1997 נשארו רק שתי חברות. בשנת 1999 ניסתה חברת Williams להחיות את השוק ויצאה עם מערכת חדשה בשם "Pinball 2000". המערכת שילבה בין מסך וידאו לבין לוח התצוגה אך קבלת הפנים למוצר החדש הייתה מאוד פושרת ו- Williams סגרה את מחלקת הפינבול ועברה להתמקד בייצור של ציוד משחק לבתי קזינו.

חברת Data East אשר שינתה את שמה ל- Stern Pinball נשארה החברה היחידה בשוק עד לשנת 2005.

במהלך שנת 2005 קנתה חברת Pinball Factory האוסטרלית את זכויות השימוש בשם Willams\Bally ועוסקת בייצור של מכונות חדשות וחלקי חילוף למכונות קיימות.
 

The Addams Family שיא מכירות של כל הזמנים

 

Star Wars של חברת Williams מערכת "Pinball 2000"

פינבול ותרבות הפופ
 

משחקי הפינבול כיכבו לעיתים נפוצות בתרבות הפופ, בעיקר כסמלים של מרד וקשיחות. המקרה הבולט ביותר היא אלבום אופרת הרוק הידוע של להקת The Who אשר התרכז סביב דמות מרכזית, ילד עיוור חרש ואילם בשם טומי אשר הופך לאשף במשחק הפינבול ומשתמש בו מאוחר יותר ככלי להעברת מסריו המשיחיים. האלבום עובד לסרט ולהצגה מצליחים ותפס מקום של כבוד בפנתיאון הקאלט העולמי.
 

תמונה מתוך אופרת הרוק טומי

פינבול בהווה
 

עולם הפינבול עבר דרך ארוכה במהלך עשר השנים האחרונות, בייחוד במורכבות המשחקים חוקיהם ואיכותם הכללית. השוק ממשיך להתקדם לעבר טכנולוגיות חדשות וזולות יותר הכוללות אביזרי היי טק, שילוב של רכיבים חדשים כגון נורות לד, מסכי תצוגה צבעוניים ואולי בעתיד אפילו מסכי LCD.

פינבול הפך להיות מוצר "חם" בבתיהם של ידוענים, אנשי עסקים ואנשים ששיחקו במשחקים אלה בנעוריהם וכעת יכולים להרשות לעצמם לקנות משחק או שניים (לפעמים יותר) עליהם פורקים את המתח לאחר יום עבודה מפרך.

 

משחק Lord Of the Rings מבית Stern

מכירות משחקי פינבול לשוק הפרטי הולכות וגדלות בהשוואה לשוק המסחרי ושוויים של משחקים ישנים עולה בקצב ממוצע של בין 5 ל- 10% בשנה!

 

 

Home | Games for Sale | History | News | Tips | Links | Contact